Lakeuden Ympäristöhuollossa luotetaan JCB:n pyöräkuormaajiin
Vuonna 1985 perustettu Lakeuden Ympäristöhuolto Oy on jätehuollon ja siihen liittyvien kierrätyspalveluiden pitkäaikainen osaaja Etelä-Pohjanmaan alueella. Kaupan, teollisuuden ja rakennustoiminnan jätehuolto, raaka-aineiden valmistelut ja jätteiden käsittelyyn liittyvät muut toiminnot pitävät reilun parinkymmenen työntekijän päivät kiireisinä. Toimitusjohtaja Timo Hirsimäki on ollut mukana yrityksen toiminnassa sen alusta lähtien.
Kuten arvata saattaa, jätealan yrityksellä on monenlaista konetta ja menopeliä: – Meillä on tusinan verran ajoneuvoja jätteiden keräyksessä. Lisäksi on tietenkin konekalustoa, kuten kaksi kaivinkonetta lajittelulaitoksella. Pyöräkuormaaja on meillä tärkeä ja todella paljon käytetty kone: sitä käytetään enimmäkseen kuorman lastaamiseen ja purkamiseen. Lisäksi löytyy pari pienempää pyöräkuormaajaa ja kurottajaa – yhteensä koneita on kuusi. Aliurakoitsijan kolme konetta on lisäksi vahvuudessa mukana.
Loppuvuodesta lakeuksille hankittiin JCB 427 HT High Lift -pyöräkuormaaja. Tämä ei kuitenkaan ole yrityksen ensimmäinen vastavanlainen kone. – Ensimmäinen JCB hankittiin vuoden 2005 paikkeilla. Vastaavankokoisena pyöräkuormaajana tämä yksilö on meillä jo kolmas. Jatkuvuus tarkoittaa sitä, että merkkiin on luottoa.
Hirsimäki vaikuttaa hankintaan tyytyväiseltä: – Kyllä uusi on aina uusi. Edellinen laite lähti vaihtoon 7000-8000 tunnin käyttötunneilla. Uuteen koneeseen hankittiin samanlainen varustelu kuin vanhassa, mutta lisäksi otettiin vaakalaite sekä paineilmajärjestelmä. Vaakajärjestelmä on työssä tärkeä, sillä astioiden tyhjennyksessä tiedetään reaaliaikaisesti, kuinka paljon mitäkin materiaalia on tullut. Kun pihasta lähtee joka päivä n. 15 yhdistelmää, niin lastaajan on hyvä tietää, miten kalusto saadaan täytettyä optimaalisesti.
– Paineilmaa tarvitaan esim. työkalujen vaihdossa, jolloin on kätevää puhdistaa liittimet. Turvallisuutta silmällä pitäen hankittiin kamerajärjestelmä, jolla kuljettaja näkee kopista joka puolelle ympärilleen.
Koneella on paljon käyttöä, ja kiireaikoina saatetaan konetta käyttää kahdessakin vuorossa. – Keväällä yrityksessä oltiin jonkun aikaa jopa kolmessa vuorossa, joten siinä käytössä koneelle tulee ronskisti tunteja. Niinpä huolto ja varaosat ovat tärkeässä roolissa. Kuormaaja on tärkein osanen meidän toiminnoissamme, joten kaiken pitää hoitua mallikkaasti. Mateko on aina pyrkinyt hoitamaan asiat hyvin, ja kyllä se keskiarvoa paremmin on suoriutunutkin.
Mutta kuten kaikessa, parantamisen varaa on aina: tyytyväisyyteen ei saa vaipua. – Tietysti nopeus on huoltotoimissa avainkysymys. JCB:llä on onneksi hyvä ja kattava keskusvarasto, joten osien saatavuus on ollut yleisesti ottaen hyvällä tasolla.
Lisäksi kaupantekoprosessi sujui hienosti ja asianmukaisesti. Hirsimäki kehuu Matekon kauppamiestä: – Marko Ristiluoma hoitaa työnsä asianmukaisesti ja ammattitaidolla.
Ammattilaisten kanssa on hienoa olla yhteistyössä. Toivotamme entistäkin parempaa uutta vuotta Lakeuden Ympäristöhuolto Oy:lle!